Blog
Bolovi u mišićima?
Bolovi u mišićima su postali sve češća zdravstvena tegoba. Ispitivanja su pokazala da od bolova u mišićima barem povremeno pati preko 90 posto ljudi. Riječ je o učestalom i neugodnom problemu s kojim se danas susrećemo zbog obavljanja svakodnevnih aktivnosti koje nam opterećuju mišiće, npr. saginjanje tokom sređivanja stana, čučanje kod rada u vrtu, podizanje (pre)teških tereta, premalo ili previše fizičke aktivnosti itd.
Gdje su najčešća mjesta na kojima se pojavljuju bolovi?
Bol u mišićima se najčešće javlja u vratu, ramenima, leđima, nogama i rukama, a može se pojaviti i drugdje. Važno je preduzeti mjere i kod pojave bolova najprije utvrditi uzrok te ga zatim pokušati izbjeći.
Preopterećenje mišića kod svakodnevnih aktivnosti
Osim prevelikog tjelesnog napora preopterećenje mišića može izazvati i pogrešan, odnosno nepravilan položaj tijela tokom bavljenja svakodnevnim aktivnostima. Koliko puta vam se već dogodilo da vas je tokom čišćenja kuće „stislo“ u leđima, a dok ste okopavali vrt, osjetili ste bol u nogama ili ste nakon igranja s unučićima patili zbog bolova u mišićima? Sve to su upozoravajući znakovi tijela da treba nešto promijeniti, odnosno poboljšati držanje tijela i kontrolisanije izvršavati pokrete te osvijestiti kako oni utiču na mišiće.
Kako ublažiti bol?
Kad nas mišići bole, peku ili su povrijeđeni, tijelu treba pomoći da se što prije regeneriše. Neki bolovi se mogu ublažiti odmaranjem ili izvođenjem vježbi rastezanja i jačanja koje rasterećuju mišiće, ali nije sigurno da će to biti dovoljno.
Kod blažih bolova u mišićima kao što su bolovi u leđima, bolne i umorne noge ili bolovi u vratu i ramenom pojasu obično se preporučuje samoliječenje. To je primjereno za akutne bolove, ali tu treba izdvojiti mogućnost teže povrede i bolove uslijed lijekova ili teže bolesti. Proizvodi koji su registrovani kao lijekovi i koji su sigurni i efikasni imaju i kontrolisani kvalitet. U apoteci također možete dobiti odgovarajući savjet. Pomislite i na prirodne proizvode za olakšavanje bolova. Ružmarinovo eterično ulje poznato je naime po svom analgetskom djelovanju. Upotrebljava se kod olakšavanja blagih bolova u mišićima i dostupno je u obliku analgetskih krema u apoteci.
Da li ste znali da ružmarin ima analgetsko djelovanje?
Analgetsko djelovanje kod bolova u mišićima je svakako jako koristan efekat ružmarina. Iz procvalih dijelova biljke može se naime dobiti ružmarinovo eterično ulje u kojem se nalaze različiti sastojci odgovorni za analgetski efekat. Ako se na bolno mjesto nanese krema s ružmarinovim eteričnim uljem, počinje djelovanje sastojaka u eteričnom ulju, preciznije 1,8-cineola, alfa-pinena i kamfora, koji se vežu uz receptore za bol i uz specifične medijatore upale te tako svojim djelovanjem olakšavaju bol u mišićima. Za efikasno djelovanje na bolove u mišićima ključan je i sadržaj eteričnog ulja u kremi, zbog toga za savjet treba upitati farmaceuta.
Kod jačih bolova najvažnije je posjetiti ljekara da postavi pravilnu dijagnozu i savjetuje daljnje mjere.
Ako se na bolno mjesto nanese krema s ružmarinovim eteričnim uljem, počinje djelovanje sastojaka u eteričnom ulju, preciznije 1,8-cineola, alfa-pinena i kamfora, koji se vežu uz receptore za bol i uz specifične medijatore upale te tako svojim djelovanjem olakšavaju bol u mišićima.
Šta se preventivno može učiniti da bi se izbjegli bolovi?
Mišići mogu efikasno obavljati svoju ulogu samo ako su dovoljno elastični, snažni i izdržljivi. Ako zbog prirode svakodnevnih poslova puno sjedimo ili smo u neprirodnom položaju (čučanje, klečanje, saginjanje), još više pažnje treba posvetiti rastezanju i rasterećenju mišića. Za sebe i za svoje mišiće možemo nešto učiniti u pauzi između drugih aktivnosti koje planiramo preko dana. Nakon nekoliko minuta razgibavanja smanjit ćemo napetost u mišićima, mogućnost pojave bolova i osjećaj umora. Istovremeno se ubrzavaju krvotok i mentalna agilnost, što nam poboljšava raspoloženje i olakšava rad. Odvojite dakle nekoliko minuta preko dana i pobrinite se za svoje mišiće!