Blog
Lagano do cilja – izbjegnite bolove u mišićima nakon vježbanja
Fizička aktivnost je neophodna za zdravlje i održavanje jakog imunološkog sistema. Njeno djelovanje je izrazito pozitivno za naše fizičko i psihičko stanje, ali je često popraćeno neugodnim bolovima u mišićima, poznatim i pod nazivom „muskulfiber“. Otkrijte kako to možete spriječiti.
Pozitivni efekti fizičke aktivnosti
Zdrav način života, koji uključuje i redovnu fizičku aktivnost, sve je prisutniji. Samo 30 minuta vježbanja dnevno, zajedno sa zdravom prehranom i redovnim spavanjem, može imati brojne pozitivne efekte na naše zdravlje:
• smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i gojaznosti
• snižava krvni pritisak i mogućnost pojave osteoporoze
• smanjuje rizik od moždanog udara
• pomaže u smanjenju ili održavanju tjelesne mase
• poboljšava fizičku kondiciju, održava snagu mišića i poboljšava pokretljivost zglobova
• smanjuje stres, anksioznost i depresiju
Fizička aktivnost se dijeli na aerobnu aktivnost i trening mišića. Odrasla osoba treba biti umjereno aerobno aktivna najmanje 150 minuta sedmično, odnosno 75 minuta u slučaju intenzivnog vježbanja, a trening mišića izvoditi dva puta sedmično.
Odrasla osoba treba biti fizički aktivna najmanje 150 minuta sedmično.
Nakon vježbanja normalno je da nas mišići lagano bole, ali odgođena bol u mišićima ili akutna upala mišića je više štetna nego dokaz dobrog vježbanja. Koliko god bol bila jaka, ne smije se zanemariti. Zbog toga nakon vježbanja slijedite ove korake kako biste spriječili ili ublažili bol.
Zašto mišići bole nakon vježbanja?
S bolovima u mišićima može biti povezan lokalni protok krvi (cirkulacija). Zastoj metaboličkih produkata mišićnih ćelija zbog nedovoljnog protoka krvi može dovesti do bolova u mišićima. Dobra cirkulacija krvi pomaže u uklanjanju metaboličkih produkata iz ćelije, što može pomoći u smanjenju bolova u mišićima. Istovremeno poboljšana cirkulacija krvi omogućuje bolju opskrbu mišića hranjivim tvarima i kisikom, čime se ubrzava regeneracija mišićnog tkiva.
Oštećenje mišića je privremeno. Mišići zarastu, postaju jači i mogu izdržati intenzivnije treninge.
Kada se javlja bol u mišićima?
Akutni bolovi u mišićima nakon vježbanja nisu znak dobrog treninga, ali nas mogu upozoriti da je aktivnost bila prenaporna i da je oštetila mišiće. To se najčešće događa kada:
• prvi put izvodimo vježbu ili trening
• svakodnevnom treningu dodamo novu aktivnost ili vježbu
• povećamo intenzitet vježbanja (veća težina utega, više ponavljanja, veća brzina)
• stalno izvodimo istu vježbu bez odmora ili dana bez fizičke aktivnosti
Izbjegavajte bol nakon treninga
Nakon posljednjeg ponavljanja ili zadnjeg istrčanog kilometra još nije gotovo. Da biste izbjegli bol, slijedite ove korake da postanu dio vaših navika:
• OHLADITE SE: ne prekidajte vježbanje iznenada jer se može dogoditi da se osjećate vrlo loše. Budući da se tijelo zagrijava tokom fizičke aktivnosti, polako smanjujte intenzitet kako biste tijelu omogućili da se ohladi na normalnu tjelesnu temperaturu.
• ISTEZANJE: mišići nam se stežu nakon vježbanja, stoga je istezanje neophodno. Tako se ubrzava regeneracija, smanjuje bol i opuštaju mišići, što poboljšava pokretljivost i držanje tijela te nas opušta.
• PIJTE VODU: tokom vježbanja tijelo gubi puno vode i elektrolita. Zato trebamo nadoknaditi vodu i tako poboljšati fleksibilnost i snagu mišića te spriječiti bol.
• HLADAN TUŠ: ne treba vam led ili ledeno hladna voda, ali malo hladnija voda može vam pomoći u regeneraciji mišića, spriječiti njihovu upalu i tako spriječiti bol sljedeći dan.
• MASAŽA: stručnjaci preporučuju masažu nakon intenzivnijeg vježbanja jer skraćuje vrijeme oporavka, smanjuje upalu mišića i priprema mišiće za sljedeće aktivnosti.
• SAMOMASAŽA: ako ne možete ići na masažu nakon svakog treninga, možete to učiniti i sami uz masažni valjak, masažnu lopticu ili običnu tenisku lopticu. Pomoću njih ćete opustiti mišićne ovojnice, istegnuti mišiće i poboljšati njihovu rastezljivost.
• MAGNEZIJ: tokom sportske aktivnosti gubimo magnezij, koji je jedan od ključnih elektrolita i zato se mora nadoknaditi. Za dugotrajno dobar rad i snagu mišića te za prevenciju boli trebali biste uzimati najmanje 300–400 mg magnezija dnevno.
ROSACTA® KREMA
Bolove u mišićima također možete ublažiti efikasnom Rosacta® kremom, koja djeluje analgetički i poboljšava cirkulaciju krvi na oboljelim područjima. Lijek je siguran za redovnu i dugotrajnu primjenu od dva do tri puta dnevno.
Rosacta® krema je lijek prirodnog porijekla jer sadrži aktivnu supstancu eterično ulje ružmarina. Treba napomenuti da ružmarin iz kojeg dobivamo eterično ulje za lijek Rosacta® raste u prirodnom okruženju i nije tretiran pesticidima.
Većinu koraka za sprečavanje bolova možete uključiti u svoje navike sljedeći put kada posjetite teretanu ili počnete drugu fizičku aktivnost. Ako primjetite da bol ni nakon tri dana ne nestaje, ometa vaše svakodnevne poslove te je popraćena vidljivim edemima, crvenilom ili grčevima, može biti riječ o ozbiljnijim povredama. U tim slučajevima razgovarajte sa svojim ljekarom.
Prije upotrebe pažljivo pročitati uputstvo o lijeku. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i neželjenim dejstvima lijeka posavjetujte se sa ljekarom ili farmaceutom.Rosacta® je tradicionalni biljni lijek za primjenu kod naznačenih indikacija temeljenih isključivo na iskustvu dugotrajne upotrebe.
IZVORI:
- https://www.healthline.com/health/exercise-fitness/what-to-do-after-working-out#tips-for-sore-muscles
- https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/how-much-exercise-do-you-need
- https://www.healthywomen.org/your-wellness/what-do-after-workout
- https://www.byrdie.com/what-to-do-after-working-out
- https://chiropractic.ca/blog/what-causes-muscle-soreness-after-working-out/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12617692/